28.04.2023 SPEKTAKL „O PCHLE CO MANIER NIE MIAŁA” TEATR TAK

W dniu 28.04.2023r. do naszego przedszkola zawitał Teatr TAK. Dzieci obejrzały spektakl pt. „O Pchle, co manier nie miała „.Spektakl inspirowany jest tekstem „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy. Przedszkolaki były zachwycone. Nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

27.04.2023 KONKURS PIOSENKI EKOLOGICZNEJ „ROZŚPIEWANA PLANETA I EKO MODA

W dniu dzisiejszym w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi odbył się w naszym przedszkolu konkurs piosenki ekologicznej połączony z pokazem eko mody. Głównym celem tej ekologicznej imprezy było propagowanie idei czystego środowiska i odpowiedzialnego, zrównoważonego gospodarowania odpadami, połączone z poszerzaniem świadomości ekologicznej dzieci. Każde dziecko biorące udział w konkursie otrzymało dyplom i upominek. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

22.04.2023 DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od ponad 30 lat. To właśnie jest czas, aby zastanowić się jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – ZIEMIĘ!

Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Dlatego dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy np. poprzez segregację śmieci a także ich recykling. Przedszkolaki próbowały ocenić co czuje Ziemia gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa gdy jest niszczona. Oczywiście nie zabrakło pięknych prac plastycznych wykonanych rękami dzieci o tematyce ekologicznej.

Nasze przedszkole wzięło udział w akcji #sprzątamydlaPolski. Dzieci z grupy KRAINA FANTAZJI, MORSKA KRAINA, ŻABKI, BIEDRONKI, MOTYLKI dzielnie sprzątały naszą najbliższą okolicę segregując odpady do odpowiednich worków

ZIEMIO! Nie chcemy abyś była zniszczona, chcemy żebyś była cała zielona, więc przysięgę Ci składamy, że zniszczyć Ciebie nie damy !!!

18.04.2023 OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

„W zdrowym ciele, zdrowy duch” – takie hasło towarzyszyło odbywającej się w naszym przedszkolu Olimpiadzie Sportowej. Imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor serdecznie witając wszystkich obecnych. Następnie było uroczyste ślubowanie, podczas którego przedszkolaki ślubowały m.in. wykonywać wszystkie konkurencje sportowe do końca i dokładnie, bawić się wspaniale i uśmiechać się stale. Później odbyła się prezentacja grup.

W końcu nastąpiła główna część Olimpiady tj. udział dzieci w konkurencjach sportowych. Podczas zawodów panowała niezwykła atmosfera, gdyż wszyscy wiedzieli, iż głównym celem zawodów jest połączenie rywalizacji z dobrą zabawą.

Po zakończeniu rywalizacji sportowych zostały ogłoszone wyniki. Pani Dyrektor wręczyła wszystkim dzieciom medale.

A może spośród tych małych zawodników wyrośnie przyszła gwiazda sportowa?

06.04.2023 SPOTAKANIE WIELKANOCNE W PRZEDSZKOLU

Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas. 
Wszystko rozkwita w słońce blasku. 
I wielka miłość rośnie w nas. Miłość do ludzi, do przyrody. 
W zielone każdy gra. 
Już zima poszła spać za morze, a w naszych sercach radość gra.

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Dzieci z grupy „TĘCZOWA KRAINA” przybliżyły zgromadzonym gościom zwyczaje i tradycje wielkanocne. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor złożyła wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

03.04.2023 ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

„ Jak niebieskie motyle
fruwające do gwiazd,
zabierz nas choć na chwilę
odczarować Twój świat…”

Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu to szczególnie ważny dzień. To, czego nauczymy dzieci na tym etapie jest niezwykle ważne, o czym nie trzeba przekonywać żadnego nauczyciela. 
W poniedziałek nasze przedszkole również „zaświeciło się na niebiesko dla AUTYZMU”.  W każdej grupie przedszkolnej dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowach, zabawach ruchowych i plastycznych. Na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami, w tym szczególnym dniu dominował kolor niebieski.
Wszystkie podjęte działania miały wpływ na zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na główne problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m.in. dyskryminacji, izolacji, braku opieki i wsparcia).

22.03.2023 ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 marca 2023r. obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. To międzynarodowe święto, ustanowione przez ONZ, które ma uświadamiać, jak wielki wpływ ma woda na życie ludzi, zwierząt i roślin na Ziemi. Tego dnia w w naszym przedszkolu zajęcia edukacyjne połączone były ze świetną, atrakcyjną zabawą.

Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie. Oglądając film edukacyjny, przedszkolaki poznały proces obiegu wody w przyrodzie, dowiedziały się, jak dużo jej jest na kuli ziemskiej i w ciele człowieka. Prześledziły drogę, jaką pokonuje woda, zanim dostanie się do domów. Poznały różne sposoby wykorzystania wody i dowiedziały się, w jaki sposób, podczas codziennych czynności, oszczędzać wodę. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Badały i poznawały jej różne właściwości: smak, zapach, kolor. Jak na przedszkolaków przystało, nie zabrakło również plac plastycznych. Poszczególne zadania przeplatane były aktywnością ruchową przy muzyce.

Światowy Dzień Wody był okazją, by uświadomić dzieciom, że woda daje człowiekowi nie tylko zdrowie, życie i ochłodę, ale też dużo radości. Przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem do życia i należy o nią dbać, dlatego mają przekaz również dla innych: nie marnujmy wody!

21.02.2023 POWITANIE WIOSNY

„Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas każda trawka chce być już zielona. gdybyś zapomniała inną drogą poszła zima by została mroźna”

21 marca dzieci oraz personel naszego przedszkola uroczyście powitały wiosnę. W tym dniu przedszkolaki zebrały się razem, aby wspólnie świętować „Powitanie wiosny”. Sala „Małego Artysty” zamieniła się w wielką barwną łąkę, pełną kwiatów, ptaków, owadów i zwierząt. W tym dniu w strojach obowiązywały wiosenne barwy, a przede wszystkim kolor zielony. Dzieci oraz kadra pedagogiczna wraz z zaproszonymi gośćmi ZASTĘPCĄ PREZYDENTA MIASTA PANIĄ KATARZYNĄ KALINOWSKĄ ORAZ DYREKTOREM DELEGATURY KURATORIUM OŚWIATY PANEM ADRIANEM BARAŃSKIM, piosenkami, zabawami oraz wspólnym tańcem przywitały najpiękniejszą porę roku – Wiosnę. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA OBJĘCIE PATRONATU MEDIALNEGO: #RADIOPLUSRADOM #COZADZIEN #RADIOREKORD ##ECHODNIARADOMSKIE

ZAPRSZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z RELACJAMI Z TEGO WYDARZENIA W MEDIACH: CoZaDzień

13-24.02.2023 FERIE W PRZEDSZKOLU

Ferie zimowe to czas, w którym do przedszkola uczęszczało mniej dzieci. A jednak w tych dniach tak samo jak w ciągu roku odbywało się wiele ciekawych zajęć i zabaw. Na ten czas zaplanowano i zrealizowano szereg zajęć integracyjnych, mających na celu zapewnienie kreatywnego i ciekawego spędzania ferii. Głównym celem tych wszystkich zajęć była dobra zabawa, dzięki której na twarzach każdego przedszkolaka widać było uśmiech. Każdy dzień dostarczał dzieciom innych wrażeń, nikt się nie nudził. Nie zabrakło zajęć umysłowych, twórczych, plastycznych, muzycznych, sportowych, badawczych oraz spacerów i wycieczek.

07.02.2023 BAL KARNAWAŁOWY

Bal maskowy, bal maskowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza”

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci podczas balu karnawałowego zorganizowanego w naszym przedszkolu. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez nauczycielki. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia.
Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości przedszkolakom. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

27.01.2023 KONCERT W WYKONANIU UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH W RADOMIU

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedzili uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Przedszkolaki wysłuchały pięknego koncertu kolęd w wykonaniu zaproszonych gości.

21-22.01.2023 DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Moja babcia i mój dziadek
to wspaniali są dziadkowie
Dziadek mnóstwo zna zagadek,
babcia bajkę nam opowie”

Dzień Babci i Dziadka to dwa najpiękniejsze dni w całym roku. W tych dniach dziadkowie mogą poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo. Przedszkolaki zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji Ich święta.

Choć na zewnątrz było mroźnie, to w środku panowała wyjątkowo ciepło i serdecznie. Wszystko to za sprawą dziadków, którzy przybyli do swoich wnucząt, by wspólnie świętować Dzień Babci i Dziadka. Podczas spotkania były wierszyki, piosenki i tańce oraz życzenia dla babć i dziadków. Ci ze wzruszeniem przyglądali się scenkom przedstawianym przez ich najukochańsze wnuki. A później… przedszkolaki obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi upominkami.

15.12.2022 JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

W czwartek 15 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez dzieci oraz panie z grupy MORSKA KRAINA. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia.

Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują jego nadejścia. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas jest niezwykle pracowity. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywały jasełka.

Przedszkolaki ku uciesze zaproszonych gości: PREZYDENTA MIASTA PANA RADOSŁAWA WITKOWSKIEGO, ZASTĘPCY PREZYDENTA MIASTA PANI KATARZYNY KALINOWSKIEJ, DYREKTORA DELEGATURY KURATORIUM OŚWIATY PANA ADRIANA BARAŃSKIEGO, PROBOSZCZA PARAFII PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA, PERSONELU PRZEDSZKOLA, RODZICÓW ORAZ PRZEDSZKOLAKÓW, w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną kolędami i pastorałkami. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy oraz wczucie się w role. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, dekoracje oraz wzajemne życzenia, które zakończyły spotkanie, pozwoliły wszystkim poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA OBJĘCIE PATRONATU MEDIALNEGO: #RADIOPLUSRADOM #COZADZIEN #RADIOREKORD #TVDAMI #ECHODNIARADOMSKIE

ZAPRSZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z RELACJAMI Z TEGO WYDARZENIA W MEDIACH:

Radio Plus Echo Dnia Radomskie Radomska Grupa Mediowa

.

.

09.12.2022 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „EKO-ZABAWKA”

Z przyjemnością informujemy, że przedszkolny konkurs ekologiczny pt.: „ EKOZABAWKA” został rozstrzygnięty!

Otrzymaliśmy 59 prac konkursowych. Wszystkie można obejrzeć w przedszkolnym holu (budynek ul. Kilińskiego 20).

Z wielką przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły dzieci i Rodziców. Mamy nadzieję, że dzieci będą rozwijać swoją plastyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy tylko pozazdrościć!

Po długich naradach jury konkursowe wybrało po trzy prace w każdej kategorii wiekowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz Rodzicom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Poza głównymi nagrodami WSZYSCY UCZESTNICY KONKURSU OTRZYMAJĄ UPOMINEK NIESPODZIANKĘ.

06.12.2022 SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

„Święty Mikołaju,
Na Ciebie czekamy.
Przez okno zmarznięte
Ciągle wyglądamy”

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca.

Dzień ten był niezwykle radosny i pełen wrażeń dla wszystkich przedszkolaków. Już od rana na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, a panie Mikołajowe z uśmiechem od progu witały wszystkie dzieci.

Przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja niespodzianki- piosenki, wiersze, oraz własnoręcznie wykonane upominki. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

02.12.2022 MIKOŁAJKOWY RAJD UŚMIECHU

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedzili szczególni goście – organizatorzy akcji MIKOŁAJKOWY RAJD UŚMIECHU. Nasze przedszkole włączyło się w akcje i przekazało kartki świąteczne wykonane przez dzieci, które trafią do pacjentów radomskich szpitali.

Bardzo dziękujemy za niespodziankę i upominki dla przedszkolaków.


29.11.2022 ZABAWA ANDRZEJKOWA

W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy.  29 listopada obchodziliśmy Andrzejki. Dzieci poznały legendę o andrzejkowych wróżbach, które są tradycją ludową, pielęgnowaną od najdawniejszych czasów i przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dawniej był to wieczór wróżb i magii. Tej nocy dziewczęta wróżyły sobie, np. z butów, odczytywano różne znaki na karteczkach i przepowiadano przyszłość albo lano wosk do wody i odczytywano z jego cienia, np. co dostaną od św. Mikołaja bądź na gwiazdkę. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa. Andrzejki są wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one także okazją do rozbudzania w dzieciach ciekawości i chęci poznania naszej ludowej tradycji.

25.11.2022 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się we wszystkich grupach od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Kolejnym punktem spotkania była gimnastyka z misiem, zabawy przy piosenkach. Dzieci wspaniale poradziły sobie podczas zabaw. Przyszła więc pora na weryfikację wiedzy na temat misiów. Wzięły one udział w quizie: „Co wiemy o misiach” oraz w degustacji przysmaków w kąciku „Słodkie, małe co nie co”. Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

23.11.2022 SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

Dzisiaj przedszkolaki miały okazję spotkać się z policjantami. Podczas spotkania przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń . Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Dzieci wysłuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele interesujących pytań. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas pracy. Kiedy wydawało się, że czas już się pożegnać, czekała na nas niespodzianka. Nasi goście wręczyli przedszkolakom upominki.

10.11.2022 NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu wczorajszym i dzisiejszym w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.

Dzieci z grupy ŻABKI zaprosiły na tą uroczystość wszystkie grupy, które wzięły udział w akademii. Listopad to szczególny miesiąc dla naszego narodu-pamiętamy o czasach niewoli, walki, o bohaterach. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości nasze przedszkolaki pielęgnują wartości patriotyczne i dają wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

04.11.2022 DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W naszym przedszkolu jak co roku odbył się Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci przebrały się za ulubionych bohaterów z bajek i baśni. Były wśród nich syrenki, księżniczki, super bohaterowie oraz inne bajkowe zwierzęta i wspaniałe postacie. Dzieci miały okazję zaprezentowania własnego stroju, rozwiązywały zagadki związane z bajkami. Jak to w bajkach zwykle bywa magia, tak i w naszym przedszkolu tego dnia było magicznie. Całość tak bajecznego dnia uświetniły wesołe tańce i śpiewy przedszkolaków.

02.11.2022 BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

„Taki duży, taki mały może świętym być…”

Dziś w naszym przedszkolu odbył się BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH.
Ideą balu była wspólna, radosna zabawa promująca wartości, którymi w życiu kierowali się święci.  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców w przygotowanie przepięknych strojów oraz dekoracjom nauczycieli panowała wprost „nieziemska atmosfera”.
Na balu gościliśmy Panią Aurelię Michałowską – Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Pana Adriana Barańskiego – Dyrektora Delegatury w Radomiu.
Tego dnia nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Były zagadki ,tańce, śpiewy, radosne pląsy.

Nauczycielki przygotowały dla przedszkolaków niebiańskie party, które zawładnęło całym przedszkolem, dzieci, kadra, a także pozostali pracownicy przedszkola w tym dniu zamienili się w anioły. Inicjatywa kierowana do dzieci, była okazją do poznawania życiorysów świętych Kościoła katolickiego poprzez wspólną zabawę, a także odpowiednio przygotowane stroje.

02.11.2022 ZAPALAMY ZNICZE

„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

Już od najmłodszych lat uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.
Nasze przedszkole bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Z tej okazji dzieci z poszczególnych grup odwiedziły pomniki poległych za ojczyznę żołnierzy i zapaliły symboliczne znicze pod tablicą nieznanego żołnierza.

25.10.2022 DZIEŃ KUNDELKA

25 października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Z tej okazji dzieci wraz z paniami podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Przedszkolaki zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedziały się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem. Dziękujemy dzieciom i Rodzicom za wsparcie akcji, której jest celem pomoc podopiecznym schroniska KOCHAM PSISKO.

14.10.2022 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki podziękowały swoim ukochanym Paniom i Pracownikom Przedszkola za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. W tym uroczystym dniu dzieci z grup 5-latków wraz z nauczycielkami zaprosiły gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, które w całości stworzyły piękne podziękowanie za codzienną troskę, oddanie i serdeczność. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek wykonany przy pomocy Pań, które pracują w grupie. 
Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Pani Dyrektor skierowała do Grona Pedagogicznego oraz Niepedagogicznego, wiele ciepłych słów oraz życzeń dalszej, owocnej pracy. Ten dzień dla wszystkich upłynął w miłej i serdecznej atmosferze, a wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci.

10.10.2022 ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

„Święto Drzewa” to ważny dzień w kalendarzu każdego małego ekologa. W naszym przedszkolu wszystkie grupy ambitnie zaangażowały się w tą akcję poprzez: pielęgnację drzew w naszym ogrodzie, wykonanie plakatów ukazujących ich piękno, udział we wspólnych zabawach podczas których przypomniały sobie, jak ważne są̨ drzewa w życiu ludzi i zwierząt! Nie obyło się bez przytulania do drzew oraz zabaw tanecznych wokół nich. Gośćmi szczególnymi w tym dniu byli Pani Karolina i Pan Roman z Regionalnych Lasów Państwowych, którzy wspólnie z przedszkolakami zasadzili małego dęba, którego nazwaliśmy Bartuś.

01.10.2022 MIĘDZYNRODOWY DZIEŃ MUZYKI

„Wszystkie nutki dziś wesoło podskakują sobie w koło…”

1 października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Tego dnia przedszkolaki wzięły udział w wielu muzycznych zabawach. Dzieci tańczyły z kolorowymi chustkami i odgadywały muzyczne zagadki (rozpoznawały instrumenty po ich brzmieniu i odgadywały znane piosenki po krótkich fragmentach). Dzieci przyniosły własne instrumenty, które zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom z grupy. Mali muzykanci stworzyli własną orkiestrę, słuchały również muzyki poważnej, określały jej nastrój i wspaniale się przy niej relaksowały. To był wesoły i pełen wrażeń dzień.

30.09.2022 DZIEŃ CHŁOPAKA

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

30 wrzesień to doprawdy wyjątkowa data w kalendarzu! Wszyscy chłopcy – starsi oraz młodsi na całym świecie mają wtedy swoje wielkie święto!
Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” panie razem z dziewczynkami przygotowały specjalne medale i dyplomy dla „Super Chłopaka”. Były także drobne upominki, zabawy przy muzyce i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

20.09.2022 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„ Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.”

20 września  – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, gdyż  w 2013 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Nasze przedszkolaki zostały w tym dniu zaproszone do wspólnej, wesołej zabawy, każdy dostał upominek w postaci medalu, dyplomu lub korony, przygotowany przez swoje panie.

Wszystkim  przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil spędzonych w naszym przedszkolu.

18.09.2022 SPRZĄTANIE ŚWIATA „WSZYSTKIE ŚMIECI NASZE SĄ!”

Dzieci z naszego przedszkola już po raz kolejny wzięły udział w sprzątaniu okolicy wokół naszego przedszkola partycypując w ten sposób w ogólnopolskiej akcji „SPRZĄTANIA ŚWIATA”.  Tegorocznej edycji programu przyświecało hasło: „WSZYSTKIE ŚMIECI NASZE SĄ!”, a jej celem było promowanie poszanowania zasobów, ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji.

            Przedszkolaki zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci i pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyli spod budynku przedszkola i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im terenu.

            Pogoda dopisała, dzięki zacięciu i aktywnej postawie większości dzieci udało się zebrać kilka worków śmieci, które następnie zostały złożone do odpowiednich pojemników. 

            Udział naszych przedszkolaków w akcji Sprzątanie Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.

15.09.2022 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.

Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce,  bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę.

Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się też przy piosence o kropce i braliśmy udział w zabawie z „Twistem” śladem kropek.

BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

15.06.2022 UROCZYSTE POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

„Pożegnamy przedszkole, pokłonimy się szkole, nową drogą pójdziemy odważnie …”

W ciągu ostatnich kilku dni w naszej placówce odbywały się uroczystości z okazji ukończenia przedszkola przez dzieci  z grupy Żabki, Morska Kraina Leśna Kraina, Tęczowa Kraina oraz Kraina Fantazji. Cztery lata wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło i nadszedł czas pożegnania. Dzieci wspólnie z nauczycielkami przygotowały program artystyczny. Każdy rozpoczął się tradycyjnym tańcem – polonezem. Następnie przedszkolaki zaprezentowały wesołe piosenki i wiersze na temat kończącego się pobytu w przedszkolu. Dzieci przedstawiły również szereg wspaniałych tańców- tradycyjnych i nowoczesnych do znanych utworów muzycznych.  Prezentacja zdobytych umiejętności pokazała ogrom pracy, jaki włożyły dzieci i ich panie w przygotowanie przedstawienia. Przybyli goście nagrodzili dzieci gromkimi brawami, a na niejednej twarzy pojawiały się łzy wzruszenia. Po części artystycznej nadszedł czas na podziękowania – dla dzieci, rodziców i pracowników przedszkola. Każdy absolwent z rąk pani dyrektor otrzymał dyplom ukończenia przedszkola oraz prezenty ufundowane przez Radę Rodziców.

Pożegnania zawsze są trudne, lecz są znakiem, że zaczyna się coś nowego. Dlatego ze wzruszeniem w sercach, ale i uśmiechem na ustach, życzymy Wam drogie sześciolatki wielu sukcesów w szkole. Pamiętajcie o nas i o swoim przedszkolu 🙂

01.06.2022 DZIEŃ DZIECKA

Każdy dzień w przedszkolu może być ciekawy jednakże jest taki dzień w roku – kiedy dzieci czują się szczególnie ważne, a wszyscy dorośli chcą im sprawić radość. To Dzień Dziecka.
Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności, poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy,  bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność,  bo lubimy spędzać z czas.  Z okazji tego dnia dla dzieci w naszej placówce organizowano różne zabawy. W tym dniu przedszkolaki wybrały się też także na pełne wrażeń wycieczki.
Jeszcze raz życzymy wszystkim naszym dzieciom dużo radości i uśmiechu!

26.05.2022 DZIEŃ MAMY I TATY

Dwa najpiękniejsze słowa świata
We wszystkich językach to Mama i Tata.
Wypowiadane przez wszystkich ludzi,
Czy to są mali, czy to są duzi.
Mamusia, mamunia, mamcia czasami,
Tatuś, tatulek, tatko kochany.

W dniu 26 maja obchodzimy bardzo ważne święto jakim jest Dzień Mamy, niespełna miesiąc później 23 czerwca obchodzimy Dzień Taty. Jest to idealny moment na złożenie życzeń  Kochanym Rodzicom. To właśnie Mamie oraz Tacie należą się największe podziękowania za życie, za troskę, za poświęcenie, za każdy zwyczajny dzień. To dla nich ten dziecięcy trud. Każdy jak umie w tym dniu dziękuje swoim Rodzicom. W tym roku przedszkolaki postanowiły połączyć dwa święta w jedną uroczystość. Z tej okazji dzieci wraz z nauczycielkami przygotowały występy z okazji tak ważnych świąt. Mali artyści z wielkim przejęciem, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, prezentowały tańce i partytury muzyczne. Z ust przedszkolaków płynęły piękne słowa: „Mama i tata to świat nasz cały, ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały, to dobre, czułe, pomocne ręce i kochające najmocniej serce. To są wyprawy do kraju baśni, wakacje w górach, nad morzem, na wsi, loty huśtawką, prawie do słońca oraz cierpliwość, co nie ma końca. Kochana Mamo, Kochany Tato, dzisiaj dziękować chcemy Wam za to. Za wszystkie dla nas trudy i starania składamy dzisiaj podziękowania!” Dla wszystkich rodziców były to niezapomniane, pełne wzruszeń i radości chwile.

12.05.2022 KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY JULIANA TUWIMA

Dzisiaj odbył się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima. Wszystkie dzieci pięknie zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie. Nie zabrakło również wesołej zabawy integrującej wszystkich uczestników.

26.04.2022 OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLKÓW

„W zdrowym ciele, zdrowy duch” – takie hasło towarzyszyło odbywającej się w naszym przedszkolu Olimpiadzie Sportowej. Imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor serdecznie witając wszystkich obecnych. Następnie było uroczyste ślubowanie, podczas którego przedszkolaki ślubowały m.in. wykonywać wszystkie konkurencje sportowe do końca i dokładnie, bawić się wspaniale i uśmiechać się stale. Później odbyła się prezentacja grup.

W końcu nastąpiła główna część Olimpiady tj. udział dzieci w konkurencjach sportowych. Podczas zawodów panowała niezwykła atmosfera, gdyż wszyscy wiedzieli, iż głównym celem zawodów jest połączenie rywalizacji z dobrą zabawą.

Po zakończeniu rywalizacji sportowych zostały ogłoszone wyniki. Pani Dyrektor wręczyła wszystkim dzieciom medale.

A może spośród tych małych zawodników wyrośnie przyszła gwiazda sportowa?

22.04.2022 ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

– Uczmy miłości do przyrody, uczmy spostrzegać jej piękno, cieszyć się nim, podziwiać je, a jednocześnie przestrzegajmy dzieci, by tego piękna nie niszczyły – H. Zdzitowiecka

Tegoroczny Dzień Ziemi w NASZYM przedszkolu odbył się pod hasłem NASZA PLANETA, NASZE ZDROWIE. Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie, tak jak jej zdrowie zależy od nas. Dzień Ziemi był doskonałą okazją do organizowania z przedszkolakami różnego rodzaju działań promujących ekologię. Była to również szansa na poprawę świadomości dzieci dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

PAMIĘTAJMY: Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

https://www.facebook.com/PrzedszkolePubliczneNr4/videos/1072356506707688

21.04.2022 WIZYTA POLICJANTÓW W PRZEDSZKOLU

21 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili policjanci z dwóch wydziałów: prewencji i ruchu drogowego.
Celem spotkania było uświadamianie niebezpieczeństwa i zagrożeń związanych z ruchem drogowym oraz uświadamianie dzieciom konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia. Dziękujemy służbom mundurowym za poświęcony czas oraz ciekawe, pouczające zajęcia

13.04.2022 WIELKANOC W PRZEDSZKOLU

Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas. 
Wszystko rozkwita w słońce blasku. 
I wielka miłość rośnie w nas. Miłość do ludzi, do przyrody. 
W zielone każdy gra. 
Już zima poszła spać za morze, a w naszych sercach radość gra.

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Dzieci z grupy „TĘCZOWA KRAINA”  przybliżyły nam tradycje wielkanocnego stołu, opowiedziały w jaki sposób można zrobić piękne pisanki i kraszanki, z jakich potraw składa się wielkanocne śniadanie i wiele innych ciekawych rzeczy, a potem wypróbowały” jedną z wielkanocnych tradycji – „lany poniedziałek”! Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Przedszkolaki z pozostałych grup zaprezentowały swoje talenty przed kamerą i pomimo faktu, iż Wielkanocne przedstawienia odbyły się bez udziału rodziców i przedszkolnej publiczności, dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role.
W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią, rodzice nie mogli uczestniczyć w pięknej akademii jednak nagrania ze świątecznych spotkań zostały udostępnione rodzicom.

04.04.2022 ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

„ Jak niebieskie motyle
fruwające do gwiazd,
zabierz nas choć na chwilę
  odczarować Twój świat…”

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.

Po raz kolejny ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy w naszym przedszkolu. W tym dniu wyrażając solidarność z osobami autystycznymi nasze przedszkolaki wspólnie  z paniami przyłączyły się do akcji, której celem jest  zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu.
Na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia, przedszkolaki  założyły ubrania w kolorze niebieskim – kolorze nadziei.

21.03.2022 POWITANIE WIOSNY

„Czym powitać cię wiosenko, gdy zielona wracasz znów,
chyba tańcem i piosenką, bo to milsze jest od słów”

21 marca dzieci z naszego przedszkola uroczyście powitały wiosnę. W tym dniu przedszkolaki zebrały się razem, aby wspólnie świętować „Powitanie wiosny”. Sala „Małego Artysty” zamieniła się w wielką barwną łąkę, pełną kwiatów, ptaków i owadów. W tym dniu w strojach obowiązywały wiosenne barwy, a przede wszystkim kolor zielony.
Dzieci oraz kadra pedagogiczna piosenkami, zabawami oraz wspólnym tańcem przywitały najpiękniejszą porę roku – Wiosnę.
Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami w radomskich mediach:

TELEWIZJA DAMI: fbclid=IwAR2PtJRNdsyI6HYbn0QqjddVv8PKBDIrJy8jk0_RkdPz-NSgxwkkf03Gzks

URZĄD MIEJSKI W RADOMIU: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=375468571251330&id=100063645703360

PORTAL COZADZIEŃhttps://www.cozadzien.pl/zdjecia/powitanie-wiosny-w-pp-nr-4-zdjecia/80965?fbclid=IwAR1kHzyOVaI9ZHZC1GylHK7iDB9vg34wmDK0hY7xlIuqLVAwLAer

RADIO RADOM 9HnoL_whttps://radioradom.pl/wiosenka-w-publicznym-przedszkolu-nr-4-im-juliana-tuwima-w-radomiu-czyli-przedszkolaki-zegnaja-zime/?fbclid=IwAR058j8IMPyvh4KDAW0PIeu5ILgB6F-mAf1hKoUmHXCEaUMqo5r0NO05Yp4

21.03.2022 DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Przedszkolaki i pracownicy przedszkola brali udział w akcji poprzez założenie skarpetek w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. W tym dniu kolorowe skarpetki wykonane przez dzieci zdobiły także ogrodzenie przedszkola.

https://www.facebook.com/148933462282/posts/10158539195397283/

08.03.2022 DZIEŃ KOBIET

Dzień kobiet! Dzień kobiet!
Niech każdy się dowie,
że dzisiaj święto dziewczynek!
Uśmiechy są dla nich
zabawa i taniec.
Piosenka z radia popłynie

8 maca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W naszym przedszkolu również włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym szczególnym dniu chłopcy szczególnie zadbali o swoje koleżanki i panie pracujące w przedszkolu. Nie zabrakło pięknych życzeń oraz dobrej zabawy. Rozmawialiśmy również na temat zasad prawidłowego zachowania prawdziwych dam i dżentelmenów w tym dniu, a także o zawodach, które najczęściej wykonują współczesne kobiety. Chłopcy każdej kobiecie w naszym przedszkolu, zarówno tej małej i jak tym całkiem dorosłej wręczyli symboliczny kwiatek.

24.02.2022 TŁUSTY CZWARTEK

Dzień jak co dzień – cóż za bzdura! Dziś w przedszkolu pączków góra. Małe pączki, duże pączki, dziś po nie sięgają rączki. I kalorii nikt nie liczy… Cóż za święto, czy ktoś wie? Tłusty czwartek ! Cieszmy się! 

Tymi słowami rozpoczął się w naszym przedszkolu słodki dzień – Tłusty czwartek. Dzieci w tym dniu poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków. W myśl tego staropolskiego przysłowia, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

W tym roku w naszym przedszkolu ten dzień obchodzony był wesoło i bardzo słodko. Odbyły się zabawy ruchowe, taneczne oraz zajęcia plastyczne. A na koniec spotkania w każdej grupie odbyła się słodka uczta, której bohaterem był lukrowany, pudrowany, nadziewany pączek. Smacznego!

14.02.2022 WALENTYNKI

„ Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę”.

W pogodnej atmosferze i radosnym nastroju przedszkolaki obchodziły ten dzień bardzo przyjemnie. Na początku zostały zaznajomione ze zwyczajami walentynkowymi, ich historią i tradycją. Poznały również patrona tegoż święta, Świętego Walentego.
Przedszkolaki przebrane w czerwone stroje wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka, wykonywały laurki i prace plastyczne, by następnie wręczyć je jako walentynkę swoim kolegom, koleżankom oraz rodzicom. Poznały słowo kocham w różnych językach, prawiły sobie komplementy i mówiły miłe słowa. Wypowiadały swoje zdania, co według nich znaczy kochać kogoś i jak można to pokazać drugiej osobie. Uczestniczyły w zabawach ruchowych i tanecznych. 

25-28.01.2022 BAL KARNAWAŁOWY

Bal maskowy, bal maskowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza”

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci podczas bali karnawałowych zorganizowanych indywidualnie dla każdej z grup. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez nauczycielki. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia.
Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości przedszkolakom. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

21-22.01.2022 DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Moja babcia i mój dziadek
to wspaniali są dziadkowie
Dziadek mnóstwo zna zagadek,
babcia bajkę nam opowie”

21 i 22 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się niezwykle ważne uroczystości związane ze Świętem Babci i Dziadka. Występy te na długo zapadną w naszej pamięci, gdyż tym razem musiały odbyć się bez udziału Najbliższych. Przedszkolaki przez wiele dni przygotowywały się do tej uroczystości. Panująca obecnie sytuacja, troska o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów oraz wprowadzone obostrzenia sprawiły, że tym razem wnuczki i wnukowie nie mogli podczas swojego występu obejrzeć uśmiechu, radości, a nawet odrobiny wzruszeń na twarzach swoich Dziadków. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i z całego serduszka recytowały wiersze, składały życzenia i śpiewały przygotowane piosenki, tak aby każda bliska im osoba mogła w zaciszu swojego domu, poczuć jak bardzo jest dla nich ważna.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku gdzie mogą Państwo obejrzeć relacje z tego wydarzenia z poszczególnych grup: https://www.facebook.com/PrzedszkolePubliczneNr4

20.12.2021 JASEŁKA W PRZEDSZKLU

Był pastuszek bosy na fujarce grał
W górach pasał owce i w szałasie spał
Nagle aniołowie z nieba w bieli przyfrunęli
Obudzili go gdy spał gdy spał…”

Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa.

Tradycją  naszego przedszkola jest wystawienie w okresie przedświątecznym Jasełek  w wykonaniu przedszkolaków. Przedszkolaki zaprezentowały swoje talenty przed kamerą i pomimo faktu, iż Jasełka odbyły się bez udziału rodziców i przedszkolnej publiczności, dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię wydarzeń mających miejsce w pewną grudniową noc w Betlejem.

W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią, rodzice nie mogli uczestniczyć w pięknej akademii jednak nagrania ze świątecznych spotkań zostały udostępnione rodzicom.

Mamy nadzieję, że dziecięce przedstawienia lub koncerty kolęd i piosenek świątecznych oraz życzenia będą miłym czasem wspólnego oglądania ich w domowym zaciszu.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku https://www.facebook.com/PrzedszkolePubliczneNr4 gdzie znajdziecie Państwo relacje ze świątecznych przedstawień dzieci.

06.11.2021 WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

„Święty Mikołaju,
Na Ciebie czekamy.
Przez okno zmarznięte
Ciągle wyglądamy”

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca.

Dzień ten był niezwykle radosny i pełen wrażeń dla wszystkich przedszkolaków. Już od rana na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, a panie Mikołajowe z uśmiechem od progu witały wszystkie dzieci.

Przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja niespodzianki- piosenki, wiersze, oraz własnoręcznie wykonane upominki. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

30.11.2021 ANDRZEJKI

W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy.  30 listopada obchodziliśmy Andrzejki. Dzieci poznały legendę o andrzejkowych wróżbach, które są tradycją ludową , pielęgnowaną od najdawniejszych czasów i przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dawniej był to wieczór wróżb i magii. Tej nocy dziewczęta wróżyły sobie, np. z butów, odczytywano różne znaki na karteczkach i przepowiadano przyszłość albo lano wosk do wody i odczytywano z jego cienia, np. co dostaną od św. Mikołaja bądź na gwiazdkę. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa. Andrzejki są wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one także okazją do rozbudzania w dzieciach ciekawości i chęci poznania naszej ludowej tradycji.

25.11.2021 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się we wszystkich grupach od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Następnie przedszkolaki obejrzały projekcję popularnej bajki „Miś Uszatek”. Kolejnym punktem spotkania była gimnastyka z misiem, zabawy przy piosenkach. Dzieci wspaniale poradziły sobie podczas zabaw. Przyszła więc pora na weryfikację wiedzy na temat misiów. Wzięły one udział w quizie: „Co wiemy o misiach” oraz w degustacji przysmaków w kąciku „Słodkie, małe co nie co”. Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

10.11.2021 NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„… co to jest niepodległość, teraz wiem już na pewno…”

Pielęgnując tradycje polskie 10 listopada 2021 r. obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Przedszkolaki z grupy LEŚNA KRAINA przygotowały dla dzieci akademię, którą odtworzyliśmy w formie elektronicznej. Dzieci zaprezentowały tańce, wiersze i piosenki związane ze świętem naszej Ojczyzny. Tym samym słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłości do Ojczyzny.
Tego dnia również wzięliśmy udział w akcji ,,Szkoła, przedszkole do hymnu“ – dzieci w swoich grupach odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Niepodległości.
Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.

05.11.2021 DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W naszym przedszkolu jak co roku odbył się Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci przebrały się za ulubionych bohaterów z bajek i baśni. Były wśród nich syrenki, księżniczki, super bohaterowie oraz inne bajkowe zwierzęta i wspaniałe postacie. Dzieci miały okazję zaprezentowania własnego stroju, rozwiązywały zagadki związane z bajkami. Jak to w bajkach zwykle bywa magia, tak i w naszym przedszkolu tego dnia było magicznie. Całość tak bajecznego dnia uświetniły wesołe tańce i śpiewy przedszkolaków.

04.11.2021 PODZIĘKOWANIE ZA WSPARCIE AKCJI „WSPOMÓŻ PSIAKA I KOCIAKA ZE SCHRONISKA”

Nasze przedszkole bierze czynny udział w różnych akcjach społecznych i zbiórkach charytatywnych. Podjęte działania rozwijają empatię, uczą większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych ludzi i zwierząt, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej! Nie byłyby one możliwe bez ogromnego zaangażowania ze strony rodziców i dzieci. Z góry więc wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie akacji WSPOMÓŻ PSIAKA I KOCIAKA ZE SCHRONIKA.

Mamy nadzieję, że zorganizowana akcja pomoże Schronisku i jego podopiecznym przetrwać zimę, a w naszych dzieciach obudzi wrażliwość na potrzeby i los zwierząt. Nie byłaby możliwa ta akcja w naszym przedszkolu, gdyby nie ofiarność rodziców, dlatego jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!

28-29.10.2021 BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

„Taki duży, taki mały może świętym być…”

Jak śpiewała grupa „Arka Noego” każdy święty chodzi uśmiechnięty. Dokładnie tak samo było dnia 28 i 29 października w PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 4 IM. JULIANA TUWIMA W RADOMIU. Dzieci z grupy TĘCZOWA KRAINA wraz z nauczycielkami przygotowały dla przedszkolaków niebiańskie party, które zawładnęło całym przedszkolem, dzieci, kadra, a także pozostali pracownicy przedszkola w tym dniu zamienili się w anioły. Inicjatywa kierowana do dzieci, była okazją do poznawania życiorysów świętych Kościoła katolickiego poprzez wspólną zabawę, a także odpowiednio przygotowane strój. W polską tradycję bardzo mocno wpisała się uroczystość Wszystkich Świętych. Pokażmy dzieciom, że ten dzień nie jest smutny, ale radosny i kierujący nas ku Niebu.

26.10.2021 WYCIECZKA DO WARSZAWY

We wtorek 6-latki z grupy MORSKA KRAINA oraz TĘCZOWA KRAINA wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Dzieci na zaproszenie Pana Konrada Frysztaka odwiedziły Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Przedszkolaki miały okazję do poznania ciekawych informacji na temat pracy posłów oraz parlamentu.
Wybraliśmy się także na edukacyjną wycieczkę do Centrum  Nauki Kopernik. Jej celem było poznanie przez dzieci dostępnej ekspozycji w trakcie samodzielnego odkrywania, eksperymentowania, badania świata przyrody i techniki. Na miejscu  czekało na przedszkolaki mnóstwo atrakcji pobudzających wyobraźnię i ciekawość. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, zbadać oraz sprawdzić jak działają tajemnicze eksponaty. 
Wycieczka była bardzo udana, a dzieci  bogate we wrażenia i samodzielnie zdobytą wiedzę wróciły do przedszkola.

14.10.2021 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki podziękowały swoim ukochanym Paniom i Pracownikom Przedszkola za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. W tym uroczystym dniu dzieci z grupy Żabek wraz z nauczycielkami zaprosiła gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, które w całości stworzyły piękne podziękowanie za codzienną troskę, oddanie i serdeczność. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek wykonany przy pomocy Pań, które pracują w grupie. 
Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Pani Dyrektor skierowała do Grona Pedagogicznego oraz Niepedagogicznego, wiele ciepłych słów oraz życzeń dalszej, owocnej pracy. Ten dzień dla wszystkich upłynął w miłej i serdecznej atmosferze, a wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci.

10.10.2021 ŚWIĘTO DRZEWA

10 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Drzewa. Dobrze o tym wiedzą nasze przedszkolaki, które – jak przystało na prawdziwych przyjaciół przyrody – uczciły to święto w sposób wyjątkowy.  Dzieci z grup 5-6 letnich wybrały się z tej okazji na wycieczkę do Nadleśnictwa Jedlnia-Letnisko oraz Nadleśnictwa Radom, których celem było zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie przedszkolaków do podejmowania działań proekologicznych dotyczących ochrony drzew. Dzieci z grup młodszych sadziły drzewa oraz rośliny w ogrodzie przedszkolnym.

01.10.2021 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

„Wszystkie nutki dziś wesoło podskakują sobie w koło…”

1.października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Tego dnia przedszkolaki wzięły udział w wielu muzycznych zabawach. Dzieci tańczyły z kolorowymi chustkami i odgadywały muzyczne zagadki (rozpoznawały instrumenty po ich brzmieniu i odgadywały znane piosenki po krótkich fragmentach). Dzieci przyniosły własne instrumenty, które zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom z grupy. Mali muzykanci stworzyli własną orkiestrę, słuchały również muzyki poważnej, określały jej nastrój i wspaniale się przy niej relaksowały. To był wesoły i pełen wrażeń dzień.

30.09.2021 DZIEŃ CHŁOPAKA

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

30 wrzesień to doprawdy wyjątkowa data w kalendarzu! Wszyscy chłopcy – starsi oraz młodsi na całym świecie mają wtedy swoje wielkie święto!
Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” panie razem z dziewczynkami przygotowały specjalne medale i dyplomy dla „Super Chłopaka”. Były także drobne upominki, zabawy przy muzyce i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

20.09.2021 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„ Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.”

20 września  – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, gdyż  w 2013 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Nasze przedszkolaki zostały w tym dniu zaproszone do wspólnej, wesołej zabawy, każdy dostał upominek w postaci medalu, dyplomu lub korony, przygotowany przez swoje panie.

Wszystkim  przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil spędzonych w naszym przedszkolu.

17.09.2021 SPOTKANIE Z SOKOLNIKIEM

W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszym przedszkolu SOKOLNIKA – znawcę  ptaków drapieżnych. Pan Łukasz przyjechał do nas wraz ze swoimi podopiecznymi: sokołem Lokim. Pan Sokolnik z wielką pasją opowiadał przedszkolakom ciekawostki związane z ptakami drapieżnymi. Dzieci poznały różne gatunki ptaków drapieżnych; sokoła, puchacza zwyczajnego, płomykówkę zwyczajną. Dowiedziały się również,  jak sokolnicy przygotowują ptaki do pracy. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody.