TO SIĘ WYDARZYŁO

20.09.2021 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„ Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.”

20 września  – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, gdyż  w 2013 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Nasze przedszkolaki zostały w tym dniu zaproszone do wspólnej, wesołej zabawy, każdy dostał upominek w postaci medalu, dyplomu lub korony, przygotowany przez swoje panie.

Wszystkim  przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil spędzonych w naszym przedszkolu.

17.09.2021 SPOTKANIE Z SOKOLNIKIEM

W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszym przedszkolu SOKOLNIKA – znawcę  ptaków drapieżnych. Pan Łukasz przyjechał do nas wraz ze swoimi podopiecznymi: sokołem Lokim. Pan Sokolnik z wielką pasją opowiadał przedszkolakom ciekawostki związane z ptakami drapieżnymi. Dzieci poznały różne gatunki ptaków drapieżnych; sokoła, puchacza zwyczajnego, płomykówkę zwyczajną. Dowiedziały się również,  jak sokolnicy przygotowują ptaki do pracy. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody.ROK SZKOLNY 2021/2022

01.06.2021 DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca, jak co roku, obchodziliśmy w naszym przedszkolu DZIEŃ DZIECKA. Dzień ten to najważniejsze święto naszych kochanych przedszkolaków. Był to dzień pełen niespodzianek, a dobry humor dopisywał każdemu. Tego dnia odbyły się wycieczki m.in. do alpakarni, parku trampolin czy Hula Parku. Były życzenia, wesoła muzyka, taniec, konkursy sportowe, muzyczne i plastyczne. Dziś wszyscy byli zwycięzcami. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku oraz drobnych upominków. Dzień ten uważamy za bardzo udany i dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak udanego świętowania.

26.05.2021 DZIEŃ MAMY I TATY W PRZEDSZKOLU

Dwa najpiękniejsze słowa świata
We wszystkich językach to Mama i Tata.
Wypowiadane przez wszystkich ludzi,
Czy to są mali, czy to są duzi.
Mamusia, mamunia, mamcia czasami,
Tatuś, tatulek, tatko kochany.

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Mamy i Taty. 

Dzieci zaprezentowały wierszyki , piosenki tańce. Było bardzo uroczyście i wesoło. W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa (COVID-19), wspólne świętowanie z Rodzicami było niemożliwe. Przedstawienia zostały nagrane i udostępnione Rodzicom online.

17.05.2021 WYNIKI RODZINNEGO KONKURSU MATEMATYCZNO-PLASTYCZNRGO „WITAJ WIOSNO”

17 maja nastąpiło rozstrzygnięcie Rodzinnego Konkursu Matematyczno-Plastycznego „Witaj Wiosno”, którego celem było propagowanie edukacji matematycznej, rozwijanie wyobraźni oraz zdolności matematycznych naszych wychowanków. Wszystkie złożone prace były piękne i kolorowe. Mamy nadzieję, że dzieci spędziły miło czas wraz z Rodzicami malując, klejąc i wycinając, a przy okazji nauczyły się rozróżniać i nazywać figury geometryczne.
 
Choć wybór był bardzo trudny Jury wyłoniło zwycięzców konkursu:
I miejsce ex aequo:
Lena Kowalska gr. I
Klara Majewska gr. II
II miejsce ex aequo:
Tomasz Barański gr. IX
Jakub Kacprowicz XIV
III miejsce ex aequo:
Pola Klata gr. VI
Nikola Korzeniowska gr. IX
Wyróżnienie:
1. Mateusz Mąkosa gr. VI
2. Joanna Romaniuk gr. VI
3. Antoni Szczęsny gr. IV
4. Klara Kondziela gr. VIII
5. Gabriela Stefańska gr. VI
6. Jan Kacprowicz gr. II
 
Wszystkim przedszkolakom biorącym udział w konkursie oraz ich Rodzicom serdecznie dziękujemy za przygotowanie pięknych prac plastycznych.

12.05.2021 AKCJA GÓRA GROSZA

Nasze przedszkole włączyło się w akcję Góra Grosza, by pomagać dzieciom, które są w trudnej sytuacji i nie mieszkają z rodzicami. Dla nich zbieramy Górę Grosza. Kochani, dziękujemy Wam za zaangażowanie, za pieniążki z których próbowaliśmy usypać górę. Dzisiaj przypominamy o akcji, która ciągle trwa. Pieniążki – monety można przynosić do końca maja. Słoiki na monety znajdują się w każdej sali oddziałowej.

11.05.2021 KTO TY JESTES? POLAK MAŁY – KONKURS POEZJI PTRIOTYCZNEJ

W dniu dzisiejszym odbył się konkurs recytatorski. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną, literaturą patriotyczną, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci.

Chętne dzieci z poszczególnych grup przez dwa tygodnie przygotowywały się do udziału w konkursie z pomocą wychowawców grup oraz swoich rodziców, rozwijając w ten sposób swoje umiejętności recytatorskie.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom recytacji, co z jednej strony ucieszyło jury, a z drugiej stało się przyczyną dość burzliwych dyskusji, w wyniku których zdecydowano o przyznaniu nagród i dyplomów wszystkim dzieciom.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI: https://www.facebook.com/PrzedszkolePubliczneNr4/videos/189928066316294

22.04.2021 DZIEŃ ZIEMI

Jesteśmy Słodziaki, o Ziemię naszą dbamy.
O wodę, powietrze i domek nasz kochany.

W naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Ziemi. Właśnie w tym dniu zastanawialiśmy się, skąd się biorą motyle, jak sadzić drzewa i czemu śpiewają ptaki. Przyroda to nieodłączny element naszego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat uczymy dzieci zasad recyklingu oraz kształtujemy w nich postawę ekologiczną. 

22.03.2021 DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI

Dzień Nowoczesnych Technologii w Edukacji. To już trzecia edycja ciekawej inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z dziećmi nie tylko w szkole, ale i w przedszkolu.

21.03.2020 ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.  Celem  tego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa. Symbolem tego dnia  stały się kolorowe skarpetki nie do pary. My ten dzień  w naszym przedszkolu obchodziliśmy w piątek 19 marca. Postanowiliśmy  symbolicznie wesprzeć  osoby z zespołem Downa.  Każdy przedszkolak samodzielnie ozdobił skarpetkę, która zawisła na przedszkolnym ogrodzeniu. Rozmawialiśmy na temat odmienności, tolerancji i akceptacji. Cieszymy się, że nasze dzieci  cechuje tyle zrozumienia i chętnie integrują się z osobami z Zespołem Downa i ich Rodzinami.

19.03.2021 POWITANIE WIOSNY

19 marca w naszym przedszkolu odbyło się „Powitanie Wiosny”.
Z tej okazji w każdej grupie pojawili się wyjątkowi goście – BOCIAN, ZAJĄC I PANI WISONA, którzy przygotowali dla dzieci wiele niespodzianek. Przedszkolaki ubrane w piękne wiosenne stroje tańcem, wierszem i piosenkami przywitały najpiękniejszą porę roku – Wiosnę.

08.03.2020 DZIEŃ KOBIET

Dzień kobiet! Dzień kobiet!
Niech każdy się dowie,
że dzisiaj święto dziewczynek!
Uśmiechy są dla nich
zabawa i taniec.
Piosenka z radia popłynie

8 maca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W naszym przedszkolu również włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym szczególnym dniu chłopcy szczególnie zadbali o swoje koleżanki i panie pracujące w przedszkolu. Nie zabrakło pięknych życzeń oraz dobrej zabawy. Rozmawialiśmy również na temat zasad prawidłowego zachowania prawdziwych dam i dżentelmenów w tym dniu, a także o zawodach, które najczęściej wykonują współczesne kobiety. Chłopcy każdej kobiecie w naszym przedszkolu, zarówno tej małej i jak tym całkiem dorosłej wręczyli symboliczny kwiatek.

15.02.2021 WALENTYNKI

„ Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę”.

W pogodnej atmosferze i radosnym nastroju przedszkolaki obchodziły ten dzień bardzo przyjemnie. Na początku zostały zaznajomione ze zwyczajami walentynkowymi, ich historią i tradycją. Poznały również patrona tegoż święta, Świętego Walentego.
Przedszkolaki przebrane w czerwone stroje wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka, wykonywały laurki i prace plastyczne, by następnie wręczyć je jako walentynkę swoim kolegom, koleżankom oraz rodzicom. Poznały słowo kocham w różnych językach, prawiły sobie komplementy i mówiły miłe słowa. Wypowiadały swoje zdania, co według nich znaczy kochać kogoś i jak można to pokazać drugiej osobie. Uczestniczyły w zabawach ruchowych i tanecznych. 

08-11.02.2021 BAL KARNAWAŁOWY

Bal maskowy, bal maskowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza”

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci podczas bali karnawałowych zorganizowanych indywidualnie dla każdej z grup. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez nauczycielki. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia.
Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości przedszkolakom. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

21-22.01.2021 DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Moja babcia i mój dziadek
to wspaniali są dziadkowie
Dziadek mnóstwo zna zagadek,
babcia bajkę nam opowie”

21 i 22 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się niezwykle ważne uroczystości związane ze Świętem Babci i Dziadka. Występy te na długo zapadną w naszej pamięci, gdyż tym razem musiały odbyć się bez udziału Najbliższych. Przedszkolaki przez wiele dni przygotowywały się do tej uroczystości. Panująca obecnie sytuacja, troska o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów oraz wprowadzone obostrzenia sprawiły, że tym razem wnuczki i wnukowie nie mogli podczas swojego występu obejrzeć uśmiechu, radości, a nawet odrobiny wzruszeń na twarzach swoich Dziadków. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i z całego serduszka recytowały wiersze, składały życzenia i śpiewały przygotowane piosenki, tak aby każda bliska im osoba mogła w zaciszu swojego domu, poczuć jak bardzo jest dla nich ważna.

20.12.2020 JASEŁKA W PRZEDSZKLU

Był pastuszek bosy na fujarce grał
W górach pasał owce i w szałasie spał
Nagle aniołowie z nieba w bieli przyfrunęli
Obudzili go gdy spał gdy spał…”

Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. Tradycją  naszego przedszkola jest wystawienie w okresie przedświątecznym Jasełek  w wykonaniu przedszkolaków. Przedszkolaki zaprezentowały swoje talenty przed kamerą i pomimo faktu, iż Jasełka odbyły się bez udziału rodziców i przedszkolnej publiczności, dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię wydarzeń mających miejsce w pewną grudniową noc w Betlejem. W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią, rodzice nie mogli uczestniczyć w pięknej akademii jednak nagrania ze świątecznych spotkań zostały udostępnione rodzicom.
Mamy nadzieję, że dziecięce przedstawienia lub koncerty kolęd i piosenek świątecznych oraz życzenia będą miłym czasem wspólnego oglądania ich w domowym zaciszu.

04.12.20202 WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

“Jedzie święty Mikołaj
Białą brodą świeci.
Worek z prezentami
Ma dla grzecznych dzieci.
Jedzie święty Mikołaj
Z dalekiej północy,
Od wioski do miasta
Pędzi w środku nocy”

4 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja niespodzianki- piosenki, wiersze, oraz własnoręcznie wykonane upominki. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

30.11.2020 ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy.  30 listopada obchodziliśmy Andrzejki. Dzieci poznały legendę o andrzejkowych wróżbach, które są tradycją ludową , pielęgnowaną od najdawniejszych czasów i przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dawniej był to wieczór wróżb i magii. Tej nocy dziewczęta wróżyły sobie, np. z butów, odczytywano różne znaki na karteczkach i przepowiadano przyszłość albo lano wosk do wody i odczytywano z jego cienia, np. co dostaną od św. Mikołaja bądź na gwiazdkę. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa. Andrzejki są wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one także okazją do rozbudzania w dzieciach ciekawości i chęci poznania naszej ludowej tradycji.

25.11.2020 DZIEŃ PUSZOWEGO MISIA

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.
Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się we wszystkich grupach od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Następnie przedszkolaki obejrzały projekcję popularnej bajki „Miś Uszatek”. Kolejnym punktem spotkania była gimnastyka z misiem, zabawy przy piosenkach. Dzieci wspaniale poradziły sobie podczas zabaw. Przyszła więc pora na weryfikację wiedzy na temat misiów. Wzięły one udział w quizie: „Co wiemy o misiach” oraz w degustacji przysmaków w kąciku „Słodkie, małe co nie co”. Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

19.11.2020 PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA DZICI Z GRUPY KRASNOLUDKI

„ … Dumni ze mnie są rodzice
przedszkolakiem dziś zostanę!
Pasowanie się odbędzie
pewnie wzruszy moją mamę.”

„Pasowanie na przedszkolaka” to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla KRASNOLUDKÓW było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor Dorota Jarząbek dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz mały słodki upominek.

10.11.2020 NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„… co to jest niepodległość, teraz wiem już na pewno…”

Pielęgnując tradycje polskie 10 listopada 2020 r. obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Przedszkolaki z grupy TĘCZOWA KRAINA przygotowały dla dzieci akademię, którą odtworzyliśmy w formie elektronicznej. Dzieci zaprezentowały tańce, wiersze i piosenki związane ze świętem naszej Ojczyzny. Tym samym słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłości do Ojczyzny.
Tego dnia również wzięliśmy udział w akcji ,,Szkoła, przedszkole do hymnu“ – dzieci w swoich grupach odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Niepodległości.
Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.

Zapaszmy na nasz profil na Facebook: https://www.facebook.com/PrzedszkolePubliczneNr4

05.11.2020 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie,
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie”

W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Nasze przedszkolaki wspaniale się bawiły. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Dzieci chętnie brały udział w zabawach ruchowych przy utworach muzycznych ze znanych bajek. Utożsamiając się z bohaterami bajek dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach.
Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, nie zastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt. Dlatego ten dzień  miał dzieciom przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać, jak również celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane.

30.10.2020 BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

„Taki duży, taki mały może świętym być…”

Jak śpiewała grupa „Arka Noego” każdy święty chodzi uśmiechnięty. Dokładnie tak samo było dnia 29 i 30 października w naszym przedszkolu. Niebiańskie party zawładnęło całym przedszkolem, dzieci, kadra, a także pozostali pracownicy przedszkola w tym dniu zamienili się w anioły. Inicjatywa kierowana do dzieci, była okazją do poznawania życiorysów świętych Kościoła katolickiego poprzez wspólną zabawę, a także odpowiednio przygotowane strój. W polską tradycję bardzo mocno wpisała się uroczystość Wszystkich Świętych. Pokażmy dzieciom, że ten dzień nie jest smutny, ale radosny i kierujący nas ku Niebu.

01.10.2020 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

„Wszystkie nutki dziś wesoło podskakują sobie w koło…”

1.października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Tego dnia przedszkolaki wzięły udział w wielu muzycznych zabawach. Dzieci tańczyły z kolorowymi chustkami i odgadywały muzyczne zagadki (rozpoznawały instrumenty po ich brzmieniu i odgadywały znane piosenki po krótkich fragmentach). Dzieci przyniosły własne instrumenty, które zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom z grupy. Mali muzykanci stworzyli własną orkiestrę, słuchały również muzyki poważnej, określały jej nastrój i wspaniale się przy niej relaksowały. To był wesoły i pełen wrażeń dzień.

30.09.2020 DZIEŃ CHŁOPAKA

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

30 wrzesień to doprawdy wyjątkowa data w kalendarzu! Wszyscy chłopcy – starsi oraz młodsi na całym świecie mają wtedy swoje wielkie święto!
Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” panie razem z dziewczynkami przygotowały specjalne medale i dyplomy dla „Super Chłopaka”. Były także drobne upominki, zabawy przy muzyce i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.